Kuidas ära tunda petuloteriiat?
Loteriid on läbi aegade köitnud inimesi võimalusega võita suuri rahasummasid, autosid, kortereid ja muid väärtuslikke auhindu. Eestis on see huvi eriti suur. Paraku on populaarsuse kasv toonud kaasa ka petuskeemide sagenemise. Kuidas aga ära tunda võltsloteriiat ja vältida pettuse ohvriks langemist? Selles artiklis anname ülevaate peamistest ohumärkidest.
Mis on petuloteriiad?
Petuloteriiad on võltsitud loosimised, mille ainus eesmärk on inimestelt raha või isikuandmete väljapetmine. Inimesele saadetakse teade “võidust”, kuigi ta pole loosimisest osa võtnud, ning nõutakse tasu “maksudeks”, “kättetoimetamise kuludeks” või “registreerimiseks”.
Peamised petuloteriiate tunnused
1. Teavitatakse võidust, millest sa osa ei võtnud
Kui sa pole loteriipiletit ostnud, loosimises registreerunud ega kuskil osalenud, ei ole võimalik, et oled võitnud. See on kõige selgem märk pettusest.
2. Kahtlane kontaktiviis
Petised võtavad sageli ühendust e-kirja, SMS-i või sõnumirakenduste kaudu (WhatsApp, Viber, Telegram). E-posti aadressid, mis lõpevad @gmail.com või @yahoo.com, ei viita ametlikule organisatsioonile.
3. Nõutakse ettemaksu
Kui sinult küsitakse raha “maksu”, “teenustasu” või “tõendamise” eest, on tegemist petuskeemiga. Ükski tõeline loterii ei küsi võitjalt raha.
4. Kiirustamine ja surve avaldamine
Sõnumid, kus nõutakse kohest reageerimist (“Maksa 24 tunni jooksul, muidu auhind läheb kellelegi teisele”), on manipulatsiooni vorm. Tõelised loosimised ei sea selliseid tähtaegu.
5. Keelevead ja kehv kujundus
Paljud pettused sisaldavad trükivigu, halba masintõlget või ebaprofessionaalset kujundust. See on selge ohumärk.
6. Puudub ametlik veebisait või litsents
Kõik Eestis seaduslikult tegutsevad loteriid peavad olema registreeritud Maksu- ja Tolliametis. Kui organisatsioonil puudub ametlik veebileht ja läbipaistev teave, on parem eemale hoida.
Kuidas kontrollida loterii ehtsust?
1. Otsi infot internetist
Sisesta loterii nimi otsingumootorisse koos sõnadega nagu “pettus”, “arvustused”, “kogemused”. Kui tegemist on petuskeemiga, on suur tõenäosus, et keegi teine on sellest juba teada andnud.
2. Külasta korraldaja ametlikku kodulehte
Tõelisel loteriil on korralik ja turvaline veebileht, kus on selgelt näha kontaktandmed, privaatsuspoliitika ja osalemistingimused.
3. Kontrolli litsentsi olemasolu
Eestis saab kõiki hasartmängude korraldajaid kontrollida Maksu- ja Tolliameti kodulehel. Seal on nimekiri kõigist kehtiva litsentsiga loteriidest ja mänguettevõtetest.
Mida teha, kui kahtlustad pettust?
-
Ära ava tundmatuid linke ega laadi alla faile
-
Ära jaga isiklikke andmeid ega pangakaardi numbreid
-
Ära tee ühtegi makset – isegi väikest summat
-
Tee ekraanipildid kõigest suhtlusest ja säilita need
-
Võta ühendust Politsei- ja Piirivalveametiga või Maksu- ja Tolliametiga
-
Anna pettusest teada ka sotsiaalmeedias ja foorumites – see võib aidata teisi
Näiteid Eestis levinud petuskeemidest
Eestis on registreeritud juhtumeid, kus inimesed on saanud SMS-i “Eesti Loto” nimel, milles teatatakse võidust ja palutakse sisestada andmed lingil. Samuti on esinenud kõnesid, kus väidetavalt loositi välja auto ja nõuti “riigilõivu”. Tegemist oli kõigis neis juhtudes võltsitud pettustega.
Kuidas osaleda turvaliselt loteriides?
-
Osale ainult ametlikes loosimistes nagu Eesti Loto, Eurojackpot, Vikinglotto
-
Kontrolli alati litsentsi olemasolu
-
Ära jaga kunagi oma kaardiandmeid ega paroole
-
Jälgi ametlikke kanaleid sotsiaalmeedias ja uudistevoogudes
-
Kasuta arvutis ja telefonis viirusetõrjet ja spämmifiltrit
Kokkuvõte
Loterii võib olla lõbus viis õnne proovile panekuks, kuid ainult siis, kui see on legaalne ja läbipaistev. Eestis, sealhulgas vene keelt kõnelevate elanike seas, levivad üha enam pettused, eriti digitaalsel kujul. Ole tähelepanelik, ära langeta otsuseid emotsioonide ajel ja kontrolli alati teabeallikaid – nii väldid ebameeldivusi ja kaitsed ennast ning oma peret.
Pea meeles — tõelise loterii puhul maksad piletitasu, mitte “auhinna” eest!